Aktualności

W BWA

Henryk Kluza - malarstwo

Data wernisażu 16:45 26-09-2015
Miejsce ul. Piastów Śl. 1, Wałbrzych

Urodzony 22.03.1935r. w Blachowni k. Częstochowy.
Zmarł 8.09.2013r. w Dzierżoniowie.
Ukończył PWSSP w Łodzi, dyplom w 1961r. na Wydziale Tkactwa.
W latach 1960-1995, pracował w Zakładach Przemysłu Bawełnianego w Dzierżoniowie i w Bielawie, a w latach 1961 – 1974, jako nauczyciel plastyki w Zespole Szkół Zawodowych w Bielawie.
Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Jego prace znajdują się w zbiorach galerii i muzeów oraz w kolekcjach osób prywatnych w kraju i za granicą. „...Jego prace cechuje forma zamknięta – zwarta – konkretna budowa kompozycji obrazu z dążeniem do zachowania statyki elementów kompozycyjnych. Przy takim podejściu, dążenie do konkretnego określenia formy powoduje często stosowanie uogólnień, zbliżających się nawet do geometryzacji.
W malarstwie forma zamknięta dąży do konkretności przez wyraźne pokazanie granic ciał i przedmiotów. Wielką rolę spełnia tu linia – ten najstarszy środek do określania kształtów.
Przy takim rodzaju obrazowania specjalne znaczenie zyskuje stosunek przedmiotu do tła. W ten sposób, przez bardzo wyraźne sprecyzowanie wszystkich styków przedmiotów z tłem, forma została zamknięta, a tło użyte do jej uwypuklenia.(...) W obrazach Henryka Kluzy dominuje zawężona gama kolorystyczna oparta na kolorycie ciepłym, począwszy od żółci, przez czerwienie do brązów, wzbogacana czernią, która ostatecznie decyduje o wyrazie kolorystycznym jego dzieła, bo ważne jest nie tylko które kolory się wybierze, ale i jak się je zestawi. W tym właśnie przejawia się również indywidualność twórcza autora”.
/Tadeusz Czocher/.


BWA

Archiwum

Facebook

Polub nas

Harmonogram